Všetky skladby na albume vznikli z našich jamov. Keďže si všetky naše záznamy pracne uchovávame a kategorizujeme, vieme teraz spätne porovnať ich prvotnú podobu s finálnou. V niektorých prípadoch je počuť identické melódie a harmónie, ktoré boli v zrode natoľko silné, že nepodľahli našim vrtošivým snahám veci vylepšovať. V iných prípadoch, dostal nápad priestor rozvíjať sa a košatieť. 

Nižšie ti ponúkame celý album a prapôvodnú surovinu, z ktorej sme ho cely uhnietili. Ku niektorým skladbám sme spravili aj verziu vhodnú ako zvonenie do telefónu.

1. Factory Run

Hudba evokuje beh opustenou fabrikou o druhej nadránom. Má silný industriálny charakter, ktorý zvukovo dokresľujú sirény, samohybné stroje a automatizované systémy. V prvotnej verzii je ešte bez basy. Odvtedy sme ju trochu zrýchlili a skrátili. Ku jednej z prvých verzií sme zverejnili aj primitívny pohyblivý vizuál.

2. Forest Walk

Skladba o tom ako sa z nevinnej prechádzky lesom stane boj o holý život. Prostredie príjemného lesa sa mení na chmúrnu tmavú divočinu. Na svoju obeť tu číhajú tajomné tvory zo zlými úmyslami. 

Spolu so skladbou Factory run patrí medzi najstaršie a vznikla spontánne počas prvých spoločných jammov Jura, Kuba a Vlada. Kopo si svoj basový part doplnil trochu neskôr. Forest walk sa ocitol v demovnici_FM a celkom pekne sa mu darilo. 

3. Fill Callins

Hommage ku najslávnejšiemu breaku na bicie, aký bol kedy nahratý. 

Do štúdia sme s touto skladbou išli ako s najčerstvejším materiálom. Ako jediná z albumu nebola verejne prezentovaná, takže sme sa z nej snažili vyťažiť maximum. Dosť času sme venovali hľadaniu správneho aranžu pričom “hotová” bola na asi 90%. Veľkú časť pri aranžovaní zohral náš kamarát klavirista Lukáš Cintula, ktorý doplnil jednu pasáž pred koncom. Veľkou porciou do toho prispel aj Kubo Hríbik, ktorý pridal zopár sampleov, poradil nám čo by sme tam mohli spraviť inak a celé to ku našej spokojnosti domixoval. Fill callins je prvým singlom z našeho albumu a dopĺňa ho výnimočný vizuál od výtvarníka Miša Sivka.

4. Flyin´ Away

Život je cesta, ktorá niekde začína a niekde končí. Skladba vznikla v nostalgickej nálade spomienok na pána Arnošta Coufala, ktorý ako učiteľ a človek Jurovi veľa dal a v dobe vzniku skladby navždy odišiel. Opisuje kolobeh života, všetky strasti, ale aj náhly koniec, ktorý pokračuje niečím neočakávaným ďalej.

5. Squarefusher

Keď sa počas jammovania objaví tak silný moment že je predlohou na samostatnú skladbu na albume. Spočiatku sme zvažovali použitie originálnej nahrávky z nahrávača, ale bolo nám ľúto horšej kvality tejto nahrávky. Preto sme sa rozhodli prehrať daný úsek live v štúdiu. S výsledkom sme boli celkom spokojní lebo sa nám podarilo preniesť atmosféru našich spontánnych jammovaní aj na album. Skladba hodne pripomínala nahrávky z albumu Squarepushera s názvom Music is rotted one note.

6. Frische Socken

O pocite keď si po rannej poopičnej sprche dáš na nohy čerstvé ponožky. Skladba je výsledkom trojdňového sústredenia vo Veľkom Grobe. Ku skladbe nám dodal náš dobrý priateľ Braňo Gotthardt vizuál z koncertu a mihla sa aj v demovnici_FM. Pri nahrávaní sme chceli od Jura, aby saxofón explodoval, čo sa mu aj na konci jeho sóla čiastočne podarilo.

7. Oplodňovák

Virtuálne múzeum hudobného gýča z 80. rokov. Skladba má silný potenciál dvíhať demografickú krivku obyvateľov lepšie ako tie najlepšie daňové bonusy a úľavy na svete. Inšpiráciou ku skladbe boli všetky rádiové slaďáky a vznikla asi takto: “Zahrajme teraz niečo také pomalšie ambientné.”

8. Facillity Occupied (feat Dominika Zdražilová)

Ako jediná zo všetkých skladieb obsahuje text a nápaditý rap Dominiky Zdražilovej. Dovtedy bola skladba bez textu, za to so silným príbehom. V krátkosti asi o tom, ako si na festivale a strašne sa potrebuješ vyprázdniť. Všetky TOI TOIky v okolí sú ale obsadené. Uchýliš sa teda k zúfalému kroku niekde v tieni, za rohom. Musíš to stihnúť! Ako to ale dopadne? 

Skladba je hybridom troch vyjammovaných skladieb, ktoré boli spojené tak, aby vytvárali síce odlišné ale na seba nadväzujúce celky. V štúdiu sme jej dodali tvrdší ráz.

Text (Dominika Zdražilová):

Chemicals in the veins
Alter the processes in the brain
Start bodily processes that can’t be stopped
Don’t matter if you’re loaded with money or not
You can’t run away from The load In your butt

Only those Who truly know
Who’ve Been through The sweat ice cold
Understand that In a sec
you’ll trade shame for plain regret
Prayin’ there’s no witnesses so we all can forget

The time is against you And so is your shit
The people around you are In for a treat
That’s it You’ve tried
facilieties ocuppied

squeezin them cheeks as hard as you can
That thing in your ass is blinding you man
Prayin’ and Tryin’ to get through The crowd
In Search for a place to let it all out

Suddenly you notice that there’s this single toilet
A Lot of people waiting there so you scream If you can go there?!
Non of them is interested they got their own problem
So you try to find a place to hide
But at the festival, something like this nis quite difficult
so you get behind The trash
And pull your pants down
Let out that Flaming liquid shit
that makes you Wanna scream and shout
The damage is done
facility’s occupied